Kciukowanie

From Pazylopedia
Jump to: navigation, search

Kciukowanie(łac. pollexisis) – Nie mający nic wspólnego z daktyloskopią rodzaj dopingu dla autorów zagadek, by tworzyli zagadki najwyższej jakości oraz dla podpowiadaczy z pazylowego forum. Wyraża się poprzez stawianie kciuka po rozwiązaniu zagadki (k. pozagadkowe), bądź za trafną podpowiedź na forum (k. forumowe). Doping ten ma bardzo pozytywny wpływ na motywację autora.


Rodzaje kciukowania:

1.Pozagadkowe – pojawia się po prawidłowym rozwiązaniu zagadki. Najbardziej pożądana forma kciukowania przez autorów zagadek. Pozwala pazylowiczom na wyrażenie swojego zadowolenia po rozwiązaniu zagadki, która sprawiła im przyjemnośc, bądź, co ważniejsze, dowiedzieli się dzięki niej czegoś nowego.

2.Forumowe – występuje na pazylowym forum, gdzie pozwala na odnalezienie właściwej drogi w gąszczu podpowiedzi. Szczególnie przydatny w zagadkach typu „co autor miał na myśli”.

Wyróżnia się dwie podstawowe formy kciukowania formowego:
• kciuk zielony, który oznacza „dzięki Ci podpowiadaczu za zawężenie terenu poszukiwań”,
• kciuk czerwony oznaczający „dla potomnych – nie idźcie tą drogą”.

W sprawach ogólnych, nie związanych z podpowiedziami, kciuk forumowy używany jest także na znak poparcia (lub braku poparcia) zdań głoszonych w danym poście. Jako, że jest to dość szybka forma wyrażania swojej opinii, zdarza się nawet, iż ta sama osoba kciukuje tę samą opinię pozytywnie i negatywnie, co (jak wiemy z historii) zdarza się w Polsce dość często.

Historia:

Dokładne dzieje powstania kciukowania nie są znane. Przypuszcza się, że początków należy doszukiwać się już w czasach prehistorycznych lecz wszelkie ślady pozwalające na sprecyzowanie dokładnej daty ukształtowania się procederu kciukowania zostały zatarte przez meteoryt, który nieopatrznie spadł na Ziemię. Złoty okres kciukowanie osiągnęło za czasów starożytnych, szczególnie w starożytnym Rzymie, kiedy to władca za pomocą swego kciuka wyrażał są łaskę (kciuk ku górze), bądź swą niechęć do gladiatora (kciuk skierowany w dół). Współcześnie kciukowanie, obok "międzynarodowego znaku przyjaźni i pokoju", jest najpowszechniejszą formą niewerbalnego wyrażania swoich odczuć. Kciuk skierowany ku górze oznacza "Ok, tak trzymaj", natomiast skierowany w dół wyraża onomatopeiczne "bleee".

Autorem artykułu jest Huberto3.